SCC's Rio-UK Declaration

 

"The UK should lead the world in the transition to a fair and green economy, reducing greenhouse gas emissions, protecting biodiversity and creating jobs and opportunities to reduce poverty and inequality here and overseas. The Rio+20 summit is an important milestone for this ambition, and the UK should engage constructively, with a view to uniting governments across the world behind a vision for a global green and fair economy which benefits all people.
 
We must lead by example at home by delivering on the commitments in our groundbreaking Climate Change Act whilst showing international leadership to increase the EU's 2020 climate targets. At the same time we must help the world's poorest communities adapt to the effects of climate change, invest in getting clean energy to all people, and protect rainforests."
 
Signed:
 
  1. Peter Aldous MP (Con)- Waveney
  2. Heidi Alexander MP (Lab) - Lewisham East
  3. Graham Allen MP (Lab) - Nottingham North
  4. Dave Anderson MP (Lab) - Blaydon
  5. Jon Ashworth MP (Lab) - Leicester South
  6. Tony Baldry MP (Con) - Banbury
  7. Ed Balls MP (Labour) - Morley and Outwood
  8. Gavin Barwell MP (Con) - Croydon Central
  9. Hugh Bayley MP (Lab)- York Central
  10. Sir Alan Beith MP (LibDem) - Berwick Upon Tweed
  11. Hilary Benn MP (Lab) - Leeds Central
  12. Gordon Birtwistle MP (LibDem) - Burnley
  13. Roberta Blackman-Woods MP (Lab)- City of Durham
  14. Paul Blomfield MP (Lab) - Sheffield Central
  15. Tom Brake MP (LibDem) - Carshalton and Wallington
  16. Annette Brooke MP (LibDem) - Mid Dorset & North Poole
  17. Russell Brown MP (Lab) - Dumfries and Galloway
  18. Chris Bryant MP (Lab) - Rhondda
  19. Richard Burden MP (Lab)- Birmingham Northfield
  20. Lorely Burt MP (LibDem) - Solihull
  21. Alan Campbell MP (Lab)- Tynemouth
  22. Ronnie Campbell MP (Lab)- Blyth Valley
  23. Martin Caton MP (Lab) - Gower
  24. Vernon Coaker MP (Lab)- Gedling
  25. Jeremy Corbyn MP (Lab)- Islington North
  26. Tracey Crouch MP (Con)- Chatham, Aylesford and Snodland
  27. Stella Creasy MP (Lab)- Walthamstow
  28. Jim Cunningham MP (Lab)- Coventry South
  29. Alex Cunningham MP (Lab) - Stockton North
  30. Nic Dakin MP (Lab) - Scunthorpe
  31. Ed Davey MP (LibDem) - Kingston and Surbiton
  32. Glyn Davies MP (Con) - Montgomeryshire
  33. Gloria Depiero MP (Lab) - Ashfield and Eastwood
  34. Jim Dobbin MP (Lab/ Coop) - Heywood and Middleton
  35. Jim Dowd MP (Lab) - Lewisham West and Penge
  36. Mark Durkan MP (SDLP) - Foyle
  37. Julie Elliott MP (Lab) - Sunderland Central
  38. Natascha Engel MP (Lab) - North East Derbyshire
  39. Bill Esterson MP (Lab) - Sefton Central
  40. Tim Farron MP (Lib Dem)- Westmorland and Lonsdale
  41. Caroline Flint MP (Lab) - Don Valley
  42. Roger Godsiff MP (Lab) - Birmingham Hall Green
  43. Zac Goldsmith MP (Con)- Richmond Park and North Kingston
  44. Mary Glindon MP (Lab) - North Tyneside
  45. James Gray MP (Con) - North Wiltshire
  46. Lilian Greenwood MP (Lab) - Nottingham South
  47. Nia Griffith MP (Lab) - Lanelli
  48. Fabian Hamilton MP (Lab) - Leeds North East
  49. Mike Hancock MP (LibDem) - Portsmouth South
  50. David Hanson MP (Lab) - Delyn
  51. Tom Harris MP (Lab) - Glasgow South
  52. John Hemming MP (LibDem) - Birmingham Yardley
  53. David Heyes MP (Lab) - Ashton-under-Lyne
  54. Martin Horwood MP (LibDem)- Cheltenham
  55. Simon Hughes MP (LibDem) - Bermondsey and Old Southwark
  56. Julian Huppert MP (LibDem) - Cambridge
  57. Glenda Jackson MP (Lab) - Hampstead Kilburn
  58. Dan Jarvis MP (Lab) - Barnsley Central
  59. Gerald Kaufman (Lab) - Manchester Gorton
  60. Sharon Hodgson MP (Lab) - Washington and Sunderland West
  61. George Howarth (Lab) - Knowsley
  62. David Lammy MP (Lab) - Tottenham
  63. Ian Lavery MP (Lab) - Wansbeck
  64. Mark Lazarowicz MP (Lab) - Edinburgh North and Leith
  65. John Leech MP (LibDem) - Manchester Withington
  66. Julian Lewis MP (Con) - New Forest East
  67. Tony Lloyd MP (Lab) - Manchester Central
  68. Jonathan Lord MP (Con) - Woking
  69. Caroline Lucas MP (Green) - Brighton Pavilion
  70. Karen Lumley MP (Con) - Redditch
  71. Seema Malhotra MP (Lab) - Feltham and Heston
  72. Kerry McCarthy MP (Lab) - Bristol East
  73. Jason McCartney MP (Con) - Colne Valley
  74. Ann McKechin MP (Lab) - Glasgow North
  75. Alasdair McDonnell MP (SDLP) - Belfast South
  76. John McDonnell MP (Lab) - Hayes and Harlington
  77. Alison McGovern MP (Lab) - Wirral South
  78. Ian Mearns MP (Lab) - Gateshead
  79. Louise Mensch MP (Con) - Corby and East Northamptonshire
  80. Alun Michael MP (Lab/ Coop) - Cardiff South & Penarth
  81. David Miliband MP (Lab) - South Shields
  82. Austin Mitchell MP (Lab) - Great Grimsby
  83. Grahame Morris MP (Lab) - Easington
  84. Ian Murray MP (Lab) - Edinburgh South
  85. Lisa Nandy MP (Lab) - Wigan
  86. Guy Opperman MP (Con) - Hexham
  87. Mike Pawsey MP (Con) - Rugby
  88. Teresa Pearce MP (Lab) - Erith and Thamesmead
  89. Bridget Phillipson MP (Lab) Houghton and Sunderland South
  90. Steve Pound MP (Lab) - Ealing North
  91. Dawn Primarolo MP (Lab) - Bristol South
  92. Simon Reevell MP (Con) - Dewsbury
  93. Joan Ruddock MP (Lab) - Lewisham Deptford
  94. Yasmin Qureshi MP (Lab) - Bolton South East
  95. Jonathan Reynolds MP (Lab) - Stalybridge and Hyde
  96. Sir Bob Russell MP (LibDem) - Colchester
  97. Adrian Sanders MP (LibDem) - Torbay
  98. Barry Sheerman MP (Lab) - Huddersfield
  99. Andy Slaughter MP (Lab) - Hammersmith
  100. Andrew Smith MP (Lab) - Oxford East
  101. Ian Swales MP (Lib Dem) - Redcar
  102. Mark Tami MP (Lab) - Alyn and Deeside
  103. Ben Wallace MP (Con) - Wyre and Preston North
  104. Joan Walley MP (Lab) - Stoke-on-Trent North
  105. David Ward MP (LibDem) - Bradford East
  106. Dave Watts MP (Lab) - St Helens North
  107. Mike Weatherley MP (Con) - Hove and Portslade
  108. Mike Weir MP (SNP) - Angus
  109. Eilidh Whiteford MP (SNP) - Banff and Buchan
  110. Mark Williams MP (LibDem) - Ceredigion
  111. Hywel Williams MP (Plaid Cymru) - Arfon
  112. Stephen Williams MP (LibDem) - Bristol West
  113. Mike Wood MP (Lab) - Batley and Spen
  114. David Wright MP (Lab) - Telford
  115. Simon Wright MP (LibDem) - Norwich South
 
Other politicians
  • Alun Ffred Jones Welsh Assembly Member (Plaid Cymru) - Arfon
  • Jenny Rathbone Welsh Assembly Member (Lab + Coop) - Cardiff Central
  • Roseanna Cunningham Member of Scottish Parliament (SNP) - Perthshire South and Kinross-shire*
  • Malcolm Chisholm Member of Scottish Parliament (Scot Lab) - Edinburgh North and Leith*
*Signed a Scottish version of the Rio declaration

Get SCCS updates